Matematică
costimisu
1

Propietarul unui aprozar aduce spre vanzare 3 soiuri de mere: -mere ionatan , 25 kg -mere delicios ,  cu 20% mai mul decat cele ionatan -mere gloden , de 2 ori mai mare decat merele delicios . Stiind ca preturile de vanzare sunt: -2,5 lei/kg pentru ionatan -1,80 lei/kg pentru delicios -2,8 lei/kg pentru golden Ceva nu imi da, am putina nevoie de ajutor...

+0
(1) Răspunsuri
claudia123489

mere ionatan=25Kg mere delicios=25+20%*25=25+20 *25=2500+500=3000=30Kg                                              100       100   100   100 mere gloden=30Kg*2=60Kg pret mere ionatan=2,5*25=62.5lei pret mere delicios=1,8*30=54lei pret mere gloden=2,8*60=168lei

Adaugă răspuns