Matematică
ihabasescu
3

problema 1 și 4 imi trebuie urgent rezolvarea

+0
(1) Răspunsuri
ciumacalexamdra

1) 1 joc=48 lei pret intreg 48-13=35 lei cu reducerea de 13 lei la doua jocuri cumparate cu 48 lei unul costa 35 lei Gradinita a cumparat 11 jocuri . 2x48+1x35=96+35=131 lei costa 3 jocuri 131x3=393 lei costa 9 jocuri 393+2x48=393+96=489 lei vor plati pentru 11 jocuri  La 9 jocuri  au reducere la 3 jocuri  si  2 jocuri fara reducere R: pentru 11 jocuri vor plati 489 lei 4) 3 pungi  cu greutati diferite=10 kg l punga=18 lei ll punga=27 lei lll punga=45 lei 18:n+27:n+45:n=10 divizorul comun al nr. 18 ; 27 si 45 este 9 18:9+27:9+45:9=2+3+5=10  l punga=2 kg ll punga=3 kg. lll punga=5 kg   9 lei costa 1 kg. de bomboane

Adaugă răspuns