Matematică
andreilopata21
2

2 kg de kivi si 3 kg de banane costa 27 lei iar 3kg de banane si 2kg de kivi costa 28 lei .Aflati pretul unui kg de kivi si pretul unui kg de banane

+0
(2) Răspunsuri
DarianaDari

Notam k = 1kg de kivi si b = 1kg de banane     Avem 2k + 3b = 27 Probabil vroiai sa spui ca 3kg de KIVI si 2kg de BANANE costa 28 de lei ... atunci avem :               3k + 2b = 28  /·3          9k + 6b = 84              2k + 3b = 27  /·2    => 4k + 6b = 54 (-) => 5k = 30 => k = 6 lei => b = 5 lei

dorinmin2002

KG BANANA E 6 LEI SI KIWI 5 LEI.DACA ELEMENTELE DIN PROBLEMA SUNT ASA CUM ZIC EU

Adaugă răspuns