Mathematics
Portee935
21

Maritza is buying a multipack of 3 pairs is socks for $25.98. She will save $6.39 by buying multipack instead of buying 3 individual pairs of the same socks. If each pair of socks costs the same amount, how much does each pair of socks cost when bought individually?

+2
(1) Answers
vannahbuitrago

25.98 +  6.39 = 32.37  32.37 divided by 3 equals 10.79  Each pair of socks cost $10.79

Add answer