Mathematics
mya120
24

Leon bought trail mix that cost $0.78 per pound. He paid $6.24 for the trail mix. How many pounds of trail mix did he buy?

+2
(2) Answers
Chassy

If Leon bought trail mix worth of $ 6.24, and he paid 0.78 per pound, 6.24/0.78= 8 lbs

elsertori34

The correct answer is 8 pounds. Hope this helps!!!!

Add answer