Mathematics
Martinsen899
6

jose had $26 to spend on school supplies. After buying 10 pens, he had $14.30 left. Write an equation you could use to fund how much each pen cost?

+0
(1) Answers
ufnwish73

Let the price of a pen be x. We have an equation: 10*x+ 14.30= 26 ⇒ 10x= 26- 14.30 ⇒ 10x= 11.7 ⇒ x= 11.7/10 ⇒ x= 1.17 Each pen costs $1.17~

Add answer