Mathematics
liciprian
28

at the market you can buy 5 bags of apples for 23.60 at the orchard you can get 7bags of apples for 32.76 which is the better deal?

+2
(2) Answers
Vides227

23.60/5 = $4.72 per bag 32.76/7 = $4.68 per bag so 7 bags of apples for $32.76

DominiqueH

7 bags for 32.76 is a better deal.

Add answer