Mathematics
johnmcdonald17
19

another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?

+1
(1) Answers
KatriceLaigo

if the rate is 0.05 per minute, and there is 60 minutes in an hour.... 0.05 (60) = 30....the rate would be $ 30 for 60 minutes. so the unite rate per hour is : $ 30 per hr

Add answer