Mathematics
brensade8
17

A school bake sale earned over $25 from selling cookies, which cost 3$ each how many cookies did they sell?

+1
(2) Answers
ShizukoBeall865

They sold at least 8 cookies. 25 / 3 = 8.3333

cierrah

25 divided by 3 = 8.3333 You cannot sell .3333 of a cookie. Therefore you sell 8 cookies.

Add answer